Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100518 Library:30122 in /home/ankara3/public_html/wp-content/themes/yhaber/header.php on line 2
Öğretmenler Okullarda Pandemi Kurallarını Uygulanamaz Buluyor - Eğitim İş Ankara 3 Nolu Şube
Dolar : Alış : 30.9096 / Satış : 30.9652
Euro : Alış : 33.3931 / Satış : 33.4533

HAVA DURUMU
hava durumu

ankara

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 59 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öğretmenler Okullarda Pandemi Kurallarını Uygulanamaz Buluyor

16 Ağustos 2020 - 1.085 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Öğretmenler Okullarda Pandemi Kurallarını Uygulanamaz Buluyor
Öğretmenler Okullarda Pandemi Kurallarını Uygulanamaz Buluyor

Eğitim İş Ankara 3 Nolu Şube tarafından düzenlenen ankette öğretmenler Pandemi Sürecinde Eğitim Öğretim Faaliyetlerine Yönelik Görüşlerini ifade ettiler.

SENDİKA – 2020-08-16 20:14:07 

Eğitim İş Ankara 3 Nolu Şube tarafından düzenlenen  “Pandemi Sürecinde Öğretmenlerin Eğitim Öğretim Faaliyetlerine Yönelik Görüşlerini” başlıklı ankette öğretmenler görüşlerini ifade ettiler.Konu hakkıda açıklama yapan Eğitim İş Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Doğan Dağdelen;Öğretmenlerin, Sağlık Bakanlığı’nın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar için açıkladığı kuralların çalıştıkları okulda uygulanma durumu ile ilgili görüşleri dikkat çekti. Öğretmenlerin yüzde 72.2’si bu kuralların “uygulanamaz” olduğu görüşünde olduğunu ifade etti.

Eğitim İş Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Doğan Dağdelen’in açıklamasının devamı şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim-öğretim yılının 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacağını, yüz yüze eğitime 21 Eylül’den itibaren aşamalı ve seyreltilmiş şekilde geçileceğini ifade etti.

Bilim Kurulunun tavsiye kararları neticesinde aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacağını ifade eden Ziya Selçuk’un sözleri tartışmaları da beraberinde getirdi.

ÖĞRETMENLER NE DÜŞÜNÜYOR

Eğitim-İş Ankara 3’Nolu Şube, “Pandemi Sürecinde Öğretmenlerin Eğitim Öğretim Faaliyetlerine Yönelik Görüşleri” kapsamında 1343 öğretmenle bir anket gerçekleşti.

Dikkat çeken anket sonuçlarına göre, öğretmenlerin korona vaka sayıları günlük yaklaşık 1000 kişi olması durumunda okulların açılmamasını vurgulado. Vaka sayısının 1000 kişi olması durumunda öğretmenlerden yalnızca yüzde 10.7’si okulların açılması gerektiğini ifade etti.

Öğretmenlerin “Okullar, vaka sayıları ne olunca açılmalıdır?” sorusuna yüzde 42.5’i “100 ve altında”, yüzde 32’si “sıfırlanınca”, yüzde 14.5’i “500 ve altında”, yüzde 10.9’u da “1000 ve altında olması durumunda” yanıtını verdi.

Öğretmenlerin hiç vaka bulunmayan ya da dışarıdan sınırlı girişin olduğu köy/kasaba okullarının açılması ile ilgili görüşleri de dikkat çekti. Böyle bir durumda öğretmenlerin yüzde 73.8’i okulların açılmasının “uygun” olduğu yönünde görüş belirtti.

Öğretmenlere, okulların açılması durumunda eğitimin yapılma şekli ile ilgili görüşleri de soruldu. Öğretmenlerin yarısı, böyle bir durumda, “yüz yüze ve uzaktan birlikte” seçeneğini tercih etti.

UYGULANAMAZ

Öğretmenlerin, Sağlık Bakanlığı’nın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar için açıkladığı kuralların çalıştıkları okulda uygulanma durumu ile ilgili görüşleri de dikkat çekti. Zira, öğretmenlerin yüzde 72.2’si bu kuralların “uygulanamaz” olduğu görüşünde. Yine öğretmenler, söz konusu kuralların gerçekçi olmadığını da düşünüyor. Öğretmenlerin yüzde 76’sı, kurallarla ilgili olarak, “gerçekçi değildir” diye düşünüyor.

SOSYAL MESAFE KURALLARI DA UYGULANAMAZ…

Öğretmenlerin “Çalıştığım okulda sosyal mesafe kuralları uygulanabilir” sorusuna verdikleri yanıt da dikkat çekti.

Öğretmenlerin yüzde 70.7’si “Katılmıyorum” derken, sosyal mesafe kuralının uygulanabilir olacağına inananların sayısı ise yalnızca yüzde 13.7 oranında kaldı.

“SORUMLUSU ÖĞRETMENLER DEĞİLDİR”

Eğitim İş Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Doğan Dağdelen son olarak şunları ifade etti:“Eğitimin öğrencilerle birlikte en önemli paydaşı öğretmenlerdir. Pandemi sürecinde okulların açılmamasının sorumlusu öğretmenler değildir. Pandemi ve oluşabilecek her türlü olağan dışı durumlarda eğitimin sürdürülebilmesi sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığı’nındır. Türkiye’de kamu okullarının yarıdan fazlası, öğrenci sayıları dikkate alındığında, fiziki koşulların, temizlik-hijyen malzemesinin, personel sayısının, teknolojik imkanların yetersizliği nedeniyle normal zamanda bile kaliteli eğitim yapılabilmesine uygun değildir.  Covid-19 sürecinde okulların açılması, açılırsa derslerin ne şekilde yürütüleceğinin belirlenmesi kararı alınırken öğretmenlerin görüşlerinin alınması; hem öğretmenlerin hem de çalışan velilerin çocukları için zaman ayıracak şekilde çalışma planlamasının yapılması bir zorunluluktur.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz