15° Açık

ODTÜ’DEKİ ANTİDEMOKRATİK DEKAN ATAMASINI KINIYORUZ!

Anasayfa - Eylül 15, 2021 6:25 pm A A

 

Türkiye akademisi, tepeden inme belirlenen yöneticilerle ağır yara almaya devam etmektedir. Akademideki bu kayyum yönteminin son adresi ne yazık ki ülkemizin en güzide üniversitelerinden ODTÜ olmuştur.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde (İİBF) YÖK, öğretim üyelerinin ezici çoğunluğunun destek verdiği adayı atamamış, üniversite bileşenlerinin tercihlerini umursamadığını bir kez daha göstermiştir. 2021 Mayıs ayında fakültedeki öğretim üyelerinin %90’ının katılımıyla gerçekleştirilen eğilim yoklamasında Prof. Dr. Erkan Erdil oyların yüzde 88’ini almıştır. Erdil’in dekanlık başvurusuna fakülte öğretim elemanları açık bir mektupla destek olmuşlardır ve ODTÜ Rektörlüğü’ne hitaben yazdıkları bu mektupta,1994 yılından beri dekanların eğilim yoklaması ile belirlendiğini, bu yöntemin gerek ODTÜ’nün gerekse İİBF’nin kurumsal yaşamda ve öğrenim alanında kararlılıkla benimsemiş olduğu akademik-demokratik değerlere olan bağlılığının bir sonucu olduğunu belirtmişlerdir. Mektupta şeffaf bir katılım süreci sonucunda fakülte üyelerinin ezici coğunluğunca desteklenen tek aday olan Prof. Dr. Erkan Erdil’in rektörlük tarafından da desteklenmes talep edilmiştir.
Ancak YÖK, üniversitenin iradesine saygı göstermek yerine başvuru tarihi geçtikten sonra dekan adaylığı için başvuru dosyası verdiği anlaşılan İşletme Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Feride Pınar Acar’ı dekan olarak atamıştır.
Burada açık bir gerçek vardır:
Üniversitelerin özerk, demokratik ve bilimsel yapılar olmasını hazmedemeyen;
Yıllarca diploması sorulduğu için diploması kıymetli üniversitelere içten içe kin besleyen;
Yerleşmiş, ilerici kültürleri olduğu ve aydın yetiştirme fabrikası gibi çalıştığı için ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversiteleri özellikle hedef alan,
Devletin en tepesinin katıldığı cenaze töreninde dahi “Allah bizi okumuşların şerrinden korusun” diye dua ettirecek kadar ülkenin okumuşlarından ve okuyanlarından korkan
bir zihniyet, akademiyle ve gençlerimizle hesaplaşmaya çalışmaktadır.
Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan antidemokratik atamalara dair protestolar sürerken bu kez ülkenin diğer bir köklü üniversitesinin hedef alınmasının başka türlü açıklanabilir bir yanı yoktur. Sindiremedikçe sinirlenen, sinirlendikçe daha da antidemokratikleşen bu anlayış nedeniyle, Türkiye akademisi giderek zayıflamaktadır. Son 20 yılda üniversitelerimizin prestiji hızlı bir düşüş göstermiştir. Öyle ki dünyanın saygın üniversite ölçüm ve inceleme kurumlarından Quacquarelli Symonds’ın 2021 dünya üniversiteleri araştırmasına göre Türkiye ilk 500’e 1, ilk 1000’e ise sadece 9 üniversite sokabilmiştir. Bu tablo kuşkusuz eğitimi önemsemeyen ve onun kendi içindeki işleyişini, değerlerini siyasi çıkarlar için tırpanlayan yönetim anlayışının eseridir. Bu tablo, üniversitelerin bir ülkenin kalkınmasında fabrikalardan dahi önemli olduğunu idrak edemeyenlerin, ülkemizin geleceğinin üzerinde tepinmesinin resmidir. Bu tablo, üniversiteler demokrasi ve bilimin aklıyla yönetilmezse akademik olarak da güç kaybedeceği ilkesinin ispatıdır. Bu antidemokratik müdahalelere karşı umudumuz, Atatürk’ün dediği gibi gençlikte, iradesini göstermekten sakınmayan eğitimcilerde ve dayanışmadadır. Boğaziçi’nden sonra ODTÜ’yü hedef alanlar, sadece Devrim Stadyumu’ndaki protestoların tarihine bir göz atsa, Deniz’lerin ektiği kültürün ne kadar köklü ve budanamaz olduğunu görecektir.
Eğitim-İş olarak ODTÜ’deki bu antidemokratik, düşmanca atamayı kınıyor; buna tepki gösteren üniversite bileşenlerinin yanında olduğumuzun altını çiziyoruz.
Eğitim İş Ankara 3 No’lu Şube Yönetim Kurulu

Anasayfa - 6:25 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.