15° Açık

YÜKSEKÖĞRETİMDE YETENEK SINAVLARINI KALDIRMAK AKILDIŞILIKTIR

Uncategorized - Ekim 15, 2019 3:33 pm A A

YÜKSEKÖĞRETİMDE YETENEK SINAVLARINI KALDIRMAK AKILDIŞILIKTIR: Yeteneksiz Öğretim Kurumu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her fırsatta “eğitimi çağı yakalayacak standartlara kavuşturmaktan” bahsederken, eğitimde çağdışı hamlelere her gün bir yenisi eklenmektedir.

YÖK Genel Kurulu’nun 10 Ekim günü yapılan toplantısında alınan karara göre yükseköğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Yani Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinde okumak için artık bu konuda yetenekli olmak şartı aranmayacaktır. Bu bölümler, alınan karar doğrultusunda 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda merkezi yerleştirme ile öğrenci alacaktır.

Daha önce bu alana girmek isteyen öğrencilerin imgesel tasarıma meyilli olup olmadığı, soyut düşünüp düşünemediği, düşündüğünü çizip çizemediği, hayal gücünü ne derece kullanabildiği özel yetenek sınavları ile ölçülürken, YÖK tüm dünyadaki uygulamanın aksine artık bu kriterlerin ölçülmesine gerek duymamıştır.

Bu uygulama hem öğrencilere, hem bu alanda eğitim veren öğretim görevlilerine hem de ülkeye haksızlıktır.

Söz konusu bölümler sadece kürsüde anlatılanın dinlendiği bir eğitim metodundan ibaret olmadığı için büyük hayal kırıklıklarına yol açacaktır.

YÖK’ün kararından sonra şüphesiz bu alanlara yönelen öğrenci sayısında büyük bir artış olacak ancak bu artış toplu bir hayal kırıklığına dönüşecektir. Hiçbir teste tabi tutulmadan bu alana geçiş yapacak öğrencilerin, bu bölümlerde pratik işleyiş derslerindeki başarısızlıkları ve sonrasında yaşayacağı hüsranın sorumlusu YÖK olacaktır.

Bu alanda eğitim veren meslektaşlarımızın, sadece alana yetenekli ve ilgili gençlere ders verme hakkı da ellerinden alınmıştır.

Bu karar sayesinde özel yetenekler optik kodlama ile sınırlanacaktır. Bu karar nedeni ile ülkemizde bu bölümlerden çok sayıda çizim yapamayan animasyon sanatçıları, grafik tasarımcılar, hayal kuramayan moda tasarımcıları, koşamayan sporcular var olacaktır.

Kampüsü bile olmayan, apartmandan bozma özel üniversitelerde, parayı veren artık düdüğü bu alanlarda da çalacak, yeteneği olmayan insanlara parasıyla özel yetenek gerektiren bölümlerinde diplomaları dağıtılacaktır.

Eğitim-İş olarak, akla ve bilimin gerek ve gerçeklerine aykırı bu konu için gerekli yasal süreci vakit kaybetmeden başlatıyoruz. YÖK’ün bu bilimsel olmayan kararını kınıyor, derhal bu yanlıştan dönülmesi çağrısını yineliyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Uncategorized - 3:33 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.